Antamion podpisał umowę z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną
na opracowanie dokumentacji technicznej i uzyskanie pozwoleń dla dużej pływającej instalacji fotowoltaicznej o mocy min. 7 MWp. Instalacja fotowoltaiczna będzie zlokalizowana w województwie pomorskim, na terenie niedokończonej elektrowni jądrowej w Żarnowcu, na powierzchni dwóch sztucznych zbiorników retencyjnych. Zielona energia z elektrowni solarnej zostanie wprowadzona do sieci elektroenergetycznej i zasili lokalne przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe, a także znacząco przyczyni się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla (CO2).
Pływająca instalacja fotowoltaiczna w Żarnowcu będzie największą tego typu instalacją w Polsce i jedną z największych w Europie. Co ciekawe zlokalizowanie elektrowni fotowoltaicznej na terenie opuszczonej elektrowni jądrowej ma pewną symbolikę, bo spowoduje, że z elektrowni Żarnowiec wreszcie popłynie prąd i to zielony. Realizacja projektu jest możliwa dzięki Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i jej innowacyjnemu zaangażowaniu w transformację energetyczną.
Pływająca farma na sztucznych zbiornikach wodnych
Pływająca instalacja farma PV będzie zlokalizowana na dwóch sztucznych zbiornikach wód opadowych, które gromadzą wody deszczowe i roztopowe z terenów przemysłowych Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Żarnowcu. Jest to nowatorski sposób wykorzystania nieużytkowej powierzchni wodnej do generacji zielonej energii. Inwestycja przyczyni się do poprawy jakości wód gromadzonych w zbiornikach, gdyż pływająca platforma fotowoltaiczna hamuje wzrost szkodliwych glonów. Przez to nowa instalacja przyczyni się także do poprawy jakości wód pobliskiego Jez. Żarnowieckiego, które jest silnie zeutrofizowane i narażone na zakwity glonów i sinic.
Pływająca farma będzie się składała z dwóch platform fotowoltaicznych, po jednej na każdym zbiorniku wodnym. Łącznie przewiduje się zamontowanie ponad 12 tys. paneli fotowoltaicznych, z których energia popłynie do okolicznych firm i gospodarstw rolnych i domowych.
Informacja prasowe o projekcie pływającej farmy PV
W prasie i na portalach branżowych pojawiło się sporo publikacji o rozpoczęciu projektu. Poniżej podajemy linki do kilku z nich.