Bezpieczne i wydajne instalacje fotowoltaiczne na powierzchniach zbiorników wodnych.

Pływająca fotowoltaika (FPV) jest świetnym rozwiązaniem na wykorzystanie nieużytkowych powierzchni zbiorników wodnych do generacji zielonej energii. Jesteśmy partnerem firm Isigenere oraz Sungrow Floating PV czyli największych, najbardziej renomowanych i doświadczonych firm dostarczających systemy pływakowe do montażu fotowoltaiki na wodzie. Marki Isifloating™ oraz Sungrow FPV oznaczają solidne, profesjonalne systemy pływające, sprawdzone w wielu realizacjach na całym świecie, w setkach megawatów mocy. Pływająca fotowoltaika to innowacyjna technologia, lecz cechująca się dojrzałą wiedzą techniczną pozwalającą na projektowanie i budowanie instalacji do pracy praktycznie w każdych warunkach hydrologicznych i meteorologicznych.

Większa wydajność

Zwiększona o około 5-10% wydajność instalacji fotowoltaicznej dzięki zjawisku chłodzenia paneli znajdujących się na powierzchni wody.

Nie zajmują cennych gruntów

Nie zajmują gruntów używanych na potrzeby rolnictwa, hodowli lub innych potrzeb społecznych. Można wykorzystać zbiorniki na terenach zurbanizowanych, gdzie nie ma innego miejsca na duże farmy PV.

Mniejsza powierzchnia

Zajmują mniejszą powierzchnię niż naziemna instalacja o porównywalnej mocy. Na wodzie rozplanowanie paneli PV jest prostsze, nie występuje problem zacienienia, więc panele są ułożone bardziej kompaktowo.

Fotowoltaika na wodzie może być wykorzystana na różnych zbiornikach wodnych

+10%

wyższe uzyski energetyczne dla pływającej PV niż klasycznej

1,5 MW/ha

dla elektrowni solarnej na wodzie

-80%

zmniejszenie parowania i strat wody po zainstalowaniu platformy FPV

Instalacje fotowoltaiczne na powierzchni wody posiadają unikalne zalety

w porównaniu do tradycyjnych instalacjach fotowoltaicznych na lądzie, a w wielu sytuacjach są lepszą alternatywą dla tych naziemnych lokalizowanych na gruncie lub dachach.

Lepsza dostępność powierzchni wodnych niż gruntów

Grunty lądowe są coraz trudniej dostępne pod fotowoltaikę oraz coraz droższe. Powierzchnie wodne są łatwiej dostępne, w dobrych lokalizacjach pod kątem przyłączenia do sieci energetycznej i ich dzierżawa jest tańsza.

Pływająca fotowoltaika jest korzystna społecznie

Wielkoskalowe lądowe farmy fotowoltaiczne mogą wywoływać opór i konflikty w lokalnych społecznościach. Wykorzystanie powierzchni nieużytkowych zbiorników wodnych, np. pokopalnianych, przemysłowych, retencyjnych jest o wiele bardziej akceptowalne społecznie.

Pomaga chronić wodę i walczyć z suszą

Przykrycie powierzchni wody platformą FPV znacząca zmniejsza parowanie, a więc straty wody ze zbiornika wodnego. Ma to ogromne znaczenie w czasach ocieplania się klimatu i postępującej suszy. Poprawia tez jakość wody poprzez zmniejszenie jej nagrzewania.

FPV harmonijnie współistnieje ze środowiskiem naturalnym

Platforma PV na powierzchni wody hamuje rozrost alg i glonów. Jest też schronieniem dla ryb przed drapieżnymi ptakami, więc jest korzystnym rozwiązaniem np. na stawy hodowlane. Platforma jest umieszczona nisko nad wodą, więc nie zakłóca wizualnie krajobrazu.

Technologia zaprojektowana i sprawdzona w najtrudniejszych warunkach

Bezpieczne użytkowanie przez wiele lat

Antamion - Twój profesjonalny partner dla Twojej pływającej instalacji fotowoltaicznej

Jakość i doświadczenie

  • Profesjonalne systemy pływakowe dla fotowoltaiki na wodzie.
  • Analiza uwarunkowań hydrologicznych, meteorologicznych, batymetrycznych dla zbiornika wodnego przeznaczonego dla FPV.
  • Doświadczenie w projektowaniu, budowie i eksploatacji pływających instalacji fotowoltaicznych.
  • Działamy zgodnie z wytycznymi DNVGL-RP-0584 "Projektowanie, budowa i eksploatacja pływających systemów fotowoltaicznych."

Wydajność i ekologia

  • Wyższe uzyski energetyczne instalacji pływających ze względu na efekt chłodzenia paneli umieszczonych na wodzie.
  • Najlepsza wydajność jednostkowa MWp/ha. Pływająca instalacja zajmuje dużo mniej powierzchni niż lądowa.
  • Mniejsze zabrudzenia paneli znajdujących się na zbiornikach wodnych.
  • Instalacja fotowoltaiczna na wodzie ogranicza parowanie i zmniejsza ryzyko wystąpienia wykwitów toksycznych alg.