Większa wydajność
Zwiększona o około 5-10% wydajność instalacji fotowoltaicznej dzięki zjawisku chłodzenia paneli znajdujących się na powierzchni wody.
Pływająca fotowoltaika (FPV) jest świetnym rozwiązaniem na wykorzystanie nieużytkowych powierzchni zbiorników wodnych do generacji zielonej energii. Jesteśmy partnerem firm Isigenere oraz Sungrow Floating PV czyli największych, najbardziej renomowanych i doświadczonych firm dostarczających systemy pływakowe do montażu fotowoltaiki na wodzie. Marki Isifloating™ oraz Sungrow FPV oznaczają solidne, profesjonalne systemy pływające, sprawdzone w wielu realizacjach na całym świecie, w setkach megawatów mocy. Pływająca fotowoltaika to innowacyjna technologia, oparta na dojrzałych rozwiązaniach technicznych, które umożliwiają projektowanie i budowanie instalacji zdolnych do pracy w niemal każdych warunkach hydrologicznych i meteorologicznych.
Zwiększona o około 5-10% wydajność instalacji fotowoltaicznej dzięki zjawisku chłodzenia paneli znajdujących się na powierzchni wody.
Nie zajmują gruntów używanych na potrzeby rolnictwa, hodowli lub innych potrzeb społecznych. Można wykorzystać zbiorniki na terenach zurbanizowanych, gdzie nie ma innego miejsca na duże farmy PV.
Zajmują mniejszą powierzchnię niż naziemna instalacja o porównywalnej mocy. Na wodzie rozplanowanie paneli PV jest prostsze, nie występuje problem zacienienia, więc panele są ułożone bardziej kompaktowo.
wyższe uzyski energetyczne dla pływającej PV niż klasycznej
dla elektrowni solarnej na wodzie
zmniejszenie parowania i strat wody po zainstalowaniu platformy FPV
w porównaniu do tradycyjnych instalacjach fotowoltaicznych na lądzie, a w wielu sytuacjach są lepszą alternatywą dla tych naziemnych lokalizowanych na gruncie lub dachach.
Grunty lądowe są coraz trudniej dostępne pod fotowoltaikę oraz coraz droższe. Powierzchnie wodne są łatwiej dostępne, w dobrych lokalizacjach pod kątem przyłączenia do sieci energetycznej i ich dzierżawa jest tańsza.
Wielkoskalowe lądowe farmy fotowoltaiczne mogą wywoływać opór i konflikty w lokalnych społecznościach. Wykorzystanie powierzchni nieużytkowych zbiorników wodnych, np. pokopalnianych, przemysłowych, retencyjnych jest o wiele bardziej akceptowalne społecznie.
Przykrycie powierzchni wody platformą FPV znacząca zmniejsza parowanie, a więc straty wody ze zbiornika wodnego. Ma to ogromne znaczenie w czasach ocieplania się klimatu i postępującej suszy. Poprawia tez jakość wody poprzez zmniejszenie jej nagrzewania.
Platforma PV na powierzchni wody hamuje rozrost alg i glonów. Jest też schronieniem dla ryb przed drapieżnymi ptakami, więc jest korzystnym rozwiązaniem np. na stawy hodowlane. Platforma jest umieszczona nisko nad wodą, więc nie zakłóca wizualnie krajobrazu.