Pływająca fotowoltaika w Gdańsku

Antamion zbudował pierwszą profesjonalną pływającą instalację fotowoltaiczną w Polsce na bazie technologii Isifloating hiszpańskiej firmy Isigenere. Instalacja o mocy 49,5 kWp powstała w Gdańsku na zlecenie Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. Pływająca platforma PV jest umieszczona na sztucznym zbiorniku retencyjnym wód opadowych i jest dobrym przykładem wykorzystania nieużytkowych powierzchni wodnych do generacji zielonej energii.

Pływająca fotowoltaika (FPV – Floating Photovoltaics) ma wiele zalet w porównaniu do klasycznej fotowoltaiki na gruncie czy też na dachu. Przede wszystkim nie zajmuje cennych gruntów, które więc można przeznaczyć do innych celów (rolniczych, rekreacyjnych, itd.). Fotowoltaikę na wodzie z reguły lokalizuje się na zbiornikach sztucznych lub przemysłowych wykorzystując powierzchnie wodne nie mające walorów przyrodniczych czy społecznych. Dodatkowo instalacja fotowoltaiczna na wodzie zajmuje mniej powierzchni niż porównywalna instalacja na lądzie. Dużą zaletą elektrowni na wodzie jest to, ze generuje ona więcej energii niż ta na lądzie. Wynika to z efektu chłodzącego środowiska wodnego dla paneli PV, co pozwala osiągnąć uzyski większe o ok. 5-10% niż instalacja na gruncie czy dachu. Ważnym pozytywnym aspektem fotowoltaiki na wodzie jest to, iż platforma pływająca na powierzchni wody zmniejsza parowanie wody nawet do 80% oraz hamuje wzrost szkodliwych alg, przez co poprawia jakość wód. Jest to szczególnie istotne w kontekście postępującego ocieplenia klimatu oraz nasilającej się suszy na świecie. Pływająca fotowoltaika jest technologią relatywnie nową, ale już dojrzałą i bezpieczną, a co za tym idzie bardzo mocno rozwijającą się na świecie, w szczególności w Azji, Japonii i Chinach. W Europie, np. w Niemczech, Holandii, Francji, Hiszpanii, Portugalii powstaje coraz więcej pływających elektrowni fotowoltaicznych o dużej wielomegawatowej skali. W Polsce wciąż jest to technologia mało znana, aczkolwiek krajowy potencjał dla pływającej fotowoltaiki oceniamy na ok. 3 GW i to tylko uwzględniając zbiorniki sztuczne, pokopalniane, retencyjne, osadnikowe, czy zaporowe przy elektrowniach wodnych.

Antamion jest liderem w Polsce w pływającej fotowoltaice. Mamy największą wiedzę i doświadczenie w fotowoltaice na wodzie, jak również duże rozeznanie rynku i uwarunkowań dla FPV w Polsce. A co istotne współpracujemy z profesjonalnymi i dużymi parterami, jak Isigenere, którzy budują wiele pływających instalacji PV na całym świecie.

Zobacz również